Plus – Promocja „Drugi produkt za 50%, trzeci za 1zł”

przez admin dnia 23 czerwca 2014

Polkomtel, czyli właściciel sieci Plus dołączył do Grupy Polsat (m.in. Cyfrowy Polsat). Połączenie tych firm umożliwiło wprowadzenie programu Smart Dom, czyli rabatów za skorzystanie z kilku usług obu firm.

Wcześniejsze rabaty wynoszące 10 zł za każdy kolejny produkt nie były jednak tak korzystne jak te, o których piszemy dzisiaj.

→ Smart Dom – strona operatora

Plus reklamuje szeroko w mediach drugi etap promocji Smart Dom, w którym drugi produkt dostaniemy za 50% ceny a trzeci za złotówkę.

Promocja trwa do 31 lipca 2014 roku.

 

Promocja Smart Dom, etap I

Promocje Plusa najczęściej zawierają jakieś dodatkowe obostrzenia i haczyki. Dlatego też trzeba podchodzić do nich z rezerwą i dokładnie przyjrzeć się szczegółom reklamowych produktów.

Grupa medialna w skład której wchodzi Plus obejmuje dzisiaj szeroki pakiet usług: telewizję, Internet, telefon, usługi bankowe oraz energię elektryczną.

W pierwszej edycji promocji Smart Dom, rabaty naliczane są za każdy kolejny produkt posiadany przez klienta. I tak, klient posiadający dwa produkty mógł liczyć na 10zł rabatu miesięcznie. Przy trzech produktach rabat wynosił już 20zł, czterech 30zł, itd.

Dziś jednak przyjrzymy się zdecydowanie lepszej promocji, w której drugi produkt otrzymamy za 50% ceny a trzeci za symboliczną złotówkę.


Promocja Smart Dom, etap II – „Drugi produkt za połówkę, trzeci za złotówkę”

Plus Oferta specjalna Smart DOM

Z nowej promocji mogą skorzystać zarówno dotychczasowi klienci Plusa lub Cyfrowego Polsatu, jak i Ci, którzy kupią w Plusie nowy numer lub przeniosą go od innego operatora. Jedynym ograniczeniem jest tutaj okres posiadania co najmniej jednej usługi Cyfrowego Polsatu lub Plusa przez okres minimum 60 dni.

Osoby przechodzące z innej sieci dostaną rabat przez pierwsze miesiące na przenoszoną usługę. Po tym okresie będzie możliwe skorzystanie z opisywanej promocji.

Kupując drugą usługę, otrzymamy rabat 50% przez cały okres umowy. Jednak to jeszcze nie wszystko, wybierając trzecią usługę, otrzymamy, np. telewizję Cyfrowego Polsatu zawierającą 100 kanałów dla całej rodziny za zaledwie 1 zł miesięcznie.

Przejdźmy jednak do warunków nowej oferty, bo jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

 

Warunki promocji „Drugi za 50%, trzeci za 1zł”

Plus Jak dziala nowy Smart DOM

Aby móc skorzystać z „Superoferty w programie Smart DOM” trzeba korzystać z co najmniej jednej z poniższych usług przez okres min. 60 dni:

Telewizja lub Internet Cyfrowego Polsatu z abonamentem min. 49,90 zł (nie obejmującym raty za nabycie sprzętu telekomunikacyjnego w ofertach ratalnych)

Plus Abonament lub Plus Internet z abonamentem min. 49,90 zł

Plus Mix 50 zł w ofercie standardowej i 30/60 w ofercie elastycznej

 

Jak widzimy, ograniczeniem jest minimalna kwota zobowiązania wynosząca 49,90zł.

 

W nowej promocji obowiązuje jeszcze jedno ograniczenie dotyczące oferty telefonicznej:

Wybierając ofertę telefoniczną inną niż ratalną, trzeba spełnić dodatkowy warunek minimalnego zobowiązania na produkcie posiadanym i kupowanym z rabatem 50%. Suma abonamentów – posiadanego i kupowanego z rabatem 50% nie może być niższa niż 98 zł (po rabacie). Przykład: Klient ma abonament telewizyjny 49,90 i chce kupić telefon w ofercie Plus Abonament, nie korzystając z rat, wówczas aby otrzymać rabat 50% musi wybrać zobowiązanie w Plus Abonament 99,99 zł.

Gdyby natomiast zdecydował się na ofertę z telefonem na raty – mógłby wybrać zobowiązanie 49,99 zł.

 

Na co otrzymamy rabat?

Rabat może zostać udzielony na dwie usługi z różnych kategorii, inne niż już posiadana. – Kategorie to: Telewizja, Internet, Telefon (Mix lub Abonament). Kupowane usługi muszą mieć abonament nie niższy niż 49,90 zł (od tej ceny zostanie naliczony rabat).

 

Ile wyniesie rabat?

Plus Smart Dom - polecany zestaw

Rabat wyniesie odpowiednio:

  • Na drugiej kupowanej usłudze otrzymamy rabat 50% wysokości abonamentu (min. 24,95 zł)
  • Na trzeciej usłudze rabat wynosi 48,90 zł. Reklamowane 1 zł za trzecią usługę otrzymamy wyłącznie w przypadku abonamentu w cenie 49,90 zł.

 

Kupno trzeciej usługi jest rzecz jasne opcjonalne. Można poprzestać na dwóch usługach i rabacie 50% do drugiej usługi. Przy czym trzeba mieć na uwadze ograniczenie, że trzecią usługę (tą z rabatem 48,90 zł) trzeba kupić w ciągu 7dni od zakupu.

W jednym Plus stosuje czystą praktykę bez krętactw. Gdy drugą i trzecią usługę kupimy tego samego dnia, to rabat 50% zostanie naliczony od tej droższej, czyli klient zyska więcej.

Rabaty naliczane są przez cały okres umowy, czyli tak długo, jak Klient korzysta z usług, które uprawniają go do skorzystanie z oferty.

Rabat zostanie uruchomiony najczęściej od pierwszego pełnego cyklu rozliczeniowego. Jeśli wybrana promocja przewiduje miesiące gratis, wówczas rabat zostanie włączony zaraz po okresie bezpłatnym.

O uruchomieniu rabatu zostaniemy poinformowani poprzez wiadomość SMS.

 

Ile możemy zyskać?

 

Plus Abonament, Internet, Telefon

Zysk wyniesie 50% kwoty drugiego abonamentu (lub najdroższego z dokupowanych abonamentów, gdy wybierzemy dwie dodatkowe usługi) oraz 48,90zł zniżki trzeciego abonamentu.

 

Plus Mix 

W opisywanej dzisiaj ofercie specjalnej można już za ok. 76 zł miesięcznie otrzymać pakiet trzech usług: telefon z nielimitowanymi rozmowami, Internet LTE oraz zestaw telewizji HD.

W przypadku oferty „Plus Mix” korzyścią jest dodatkowe 50% wartości doładowania, które zasili konto przez 24 kolejnych doładowań. Nie ma tutaj znaczenia, czy Plus Mix będzie drugą czy trzecią usługą Klienta.

 

Przykłady wykorzystania

Plus Smart Dom - promocja 1

Plus Smart Dom - promocja 2

Plus Smart Dom - promocja 3

Plus Smart Dom - promocja 4

 

Wnioski

Nowa promocja Plusa może być naprawdę bardzo korzystna dla osób posiadających obecnie jeden z abonamentów na kwotę min. 49,90 zł. Internet LTE w cenie 24,95zł i do tego telewizja za 1zł to świetna oferta!!!

Pozostałe osoby muszą czekać 60 dni na otrzymanie rabatów. Dla nich ta oferta nie będzie aż tak korzystna. Wyjątkiem będzie tutaj przeniesienie któreś z dwóch pozostałych usług od innego operatora. Wtedy pierwsze miesiące nowej usługi są za 0zł, po tym okresie mogą być już za 50% lub o 48,99 zł tańsze.

 

Więcej:
Przejdź na stronę Plusa i skorzystaj z promocji.

34 komentarze

To jest wprowadzanie klienta w błąd lub oszustwo Cyfrowego Polsatu,przechylam się do tego drugiego stwierdzenia.Cyfrowy Polsat twierdzi że 50% zniżka na drugą usługę obowiązuje od następnego polnego okresu rozliczeniowego,a to nieprawda.Umowę podpisałem 10.06.2014. a rabat 50%udzielono od 01.08.2014 czyli od 10.06 do 31.07 nie mam zniżki ,a powinna być od 01.07.JAWNE OSZUSTWO .

by HENRYK on 6 lipca 2014 at 11:42. Odpowiedz #

W regulaminie jest napisane, że mogą ten okres wydłużyć do dwóch pełnych okresów rozliczeniowych, czyli rabat masz naliczany od trzeciego ;p doradca o tym Ci nie powie zazwyczaj. Pytając się go od czego zależy kiedy zostanie przyznany rabat czy to od pierwszego czy od drugiego czy max od trzeciego pełnego okresu rozliczeniowego nie potrafił odpowiedzieć. Jakoś zarabiać trzeba 😉 to samo z internetem „bez limitu”… jeśli będziemy go NADUŻYWAĆ, to też go nam zablokują, nie ma i nie będzie nic za darmo…

by Paweł on 13 lipca 2014 at 12:53. Odpowiedz #

JA TEŻ ZOSTAŁAM WCIĄGNIĘTA W PROMOCJĘ I OSZUKANA. MAM CYFROWY POLSAT 98 ZŁ, WZIĘŁAM ABONAMENT TELEF. 50 % taniej ( było wszystko ok ) ale już trzecia oferta za złotówkę – kłamstwo ! pierwsza faktura zamiast 1 zł plus opłaty aktywacyjne 29 zł to 133 zł – ZA CO PYTAM W OBSŁUDZE KLIENTA. ONI PODOBNO MAJĄ NA TEN RABAT 2 MIESIĄCE BY PRZYZNAĆ RABAT WIĘC JA ZA 2 MIESIĄCE ZAPŁACĘ TYLE CO CAŁY OKRES 24 UMOWY. DRANIE !!!!!!!!!!!!!!!!! NIGDY WIĘCEJ :(((

by MAŁGORZATA on 17 lipca 2014 at 12:58. Odpowiedz #

Nie ma opcji trzeci za złotówkę!!!!!! Plus wali ludzi w uja. Mam tv w cyfrowym polsacie, zakupiłem internet lte za pół ceny i miałem dostać numer w plusie za 1 zł 🙂 Się niestey dowiedziałem że za tą trzecią usługę muszę zapłacić 100 zł kosztem aktywacji – kpina i ściemnianie ludzi na maxa. Pozdrawiam

by Piotr on 24 lipca 2014 at 22:29. Odpowiedz #

Mnie również nikt nie poinformował że jest jakiś okres 2 miesięcy nim naliczą rabaty i dostałam fakturę 100 zł za telefon gdzie naliczyli mi abonament 49,90 chociaż miałam mieć jako trzecią usługę za 1 zł Pan w punkcie obsługi gdzie podpisywałam umowę kazał mi napisać reklamację więc napisałam i czekam po prostu super jeszcze pewnie nalicza mi internet 100 % zamiast 50% nie polecam więcej bym nie skorzystała powinni udzielać takich informacji a nie tylko pięknie mydlić oczy coś mi się to wszystko wydawało zbyt piękne ale sie głupia skusiłam

by ewelina on 25 lipca 2014 at 14:59. Odpowiedz #

Witam, wszystko prawda, pierwszy rachunek przyszedł bez 50% rabatu, ponad 100 zł , tylko jak to się ma do ich deklaracji?
Czytam wyraźnie:
„Teraz, kupując naszą drugą usługę, otrzymasz rabat 50% przez cały okres umowy. Dodaj trzecią – a zapłacisz za nią nawet 1 zł miesięcznie!1 To prawdziwe oszczędzanie przez dodawanie, przez cały okres umowy! ”
http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/zestawy/smartdom-oferta-limitowana.cp

by a. on 27 sierpnia 2014 at 21:48. Odpowiedz #

plus to s****ny,oszukuja,ja zaplacilam za pierwsze faktury,abonament+aktywacja/internet i telefon/ 194 zl.od 2 faktury za tel.mialo byc 1 zl. pierwsza byla za caly abonament/59,9,-10zl za efakt=49,90/ plus oplata aktywacyjna i za internet 95 zl.druga za telefon byla za caly abonament +za rozmowy i smsy/mialo byc przez 3 m.za 0 zl/reklamowalam,uznali,ale obciazyli nowym abonamentem,reklamawalam kilkanascie razy,poszlam do uke w opolu,na ich pismo odpowiedzieli,ze zostanie to anulowane i do dzisiaj zadaja ode mnie zaplaty tego,pisze do nich,a oni zrna glupa udajac ze nie wiedza o co mi chodzi.

by krysia on 8 lutego 2015 at 16:47. #

Ja otrzymałem pierwszą fakture na kwote 192 zł, a pierwsze miesiące miały być wogóle za 0 zł z racji przeniesienia numeru. Zostałem naciągnięty że hej…

by Mariusz on 25 sierpnia 2014 at 18:10. Odpowiedz #

Ja zamiast internetu za 1 zł dostałem fakture na 102 zł…

by Łukasz on 22 września 2014 at 01:04. Odpowiedz #

Witam! Dołączam się do powyższych komentarzy. Abonament za pierwsze 2 miesiąca karty w Plusie wyniósł 100 zł + 49,99 zł opłata aktywacyjna. Oszukują ludzi i uchodzi im to bezkarnie, bo kto czyta 10 stron umowy w salonie ?! Ludzie nie dajcie się więcej naciągnąć!

by Anna on 22 września 2014 at 18:51. Odpowiedz #

Nie dajcie się nabrać, ja też mam abonament w plusie (50 zł) pan zadzwonił i zaproponował internet za połowę ceny jako druga usługę, jako że szukałam akurat internetu to przyjęłam propozycje, internet miał być za 30 zł miesięcznie i ok, ale pan zachwalając wspaniałomyślność plusa zaproponował mi trzecią usługę za 1zł!!!! odbyło się kilka rozmów telefonicznych w których konsultant ZAPEWNIAŁ że wszystko zostanie naliczone tak jak mówi. Gdy podpisywałam umowę nigdzie nie znalazłam informacji o udzielonych rabatach a tylko standardowe ceny za usługi ! Zadzwoniłam więc do swojego konsultanta który ponownie zarzekał się że umowa jest tak skonstruowana ale rabaty zostaną naliczona! O ja głupia naiwna, pierwszą fakturę dostałam na ponad 150 zł ( a miało być przecież 80 – abonament mój, plus internet) przed chwilą dostałam kolejną fakturę i rabat nadal nie jest naliczony!!! w biurze obsługi umywają ręce, jest to skandal w biały dzień! gdy tylko wygaśnie umowa zrywam z Plusem na zawsze i wszystkich swoich znajomych będę od Plusa odciągać rękoma i nogami!!! oszuści!

by elżbieta on 23 września 2014 at 19:59. Odpowiedz #

No niestety dołączyłam do grona oszukanych osób miałam dostać rabat 50 % a płace 100 % i nie pomagają reklamacje że nie taki produkt w tej kwocie kupowałam .Po 3 miesiącach plus stwierdził że rabat mi nie przysługuje.

by karolina on 6 października 2014 at 13:19. Odpowiedz #

Kochani, mam nowe wiadomości dotyczące oszustw w Smartdom cyfrowego polsatu. To z fakturą, to wszystko prawda, ale na tym nie koniec nabijania ludzi w butelkę ! UWAGA. Mieliśmy już telewizję i naciągnięto nas na telefon za złotówkę i internet za pół ceny. Byli bardzo przekonujący jak do nas dzwonili. W salonie okazało się, że musimy podnieść nasz abonament na telewizje i podpisać dwie kolejne umowy na telefon (niby za złotówkę) i internet bez limitów (kilka razy pan zapewniał, że nie ma tu żadnych haczyków – umowa na 10 stron) Umowę o internet podpisali od razu, a co do telefonu powiedzieli że parę dni zajmie nim przeniosą nasz numer do plusa. 9 dni później zadzwonili, że nie nie możemy mieć jednak telefonu za złotówkę, bo nie spełniamy jakichś kryteriów, ale umowy za internet już rozwiązać nie można pod groźbą kary za zerwanie umowy. A my tylko po to wzięliśmy tą chałę, żeby mieś telefon za 1zł. Wnieśliśmy reklamację, czekaliśmy 30 dni, otrzymaliśmy odpowiedź odmowną . Napisaliśmy drugie odwołanie – powiedzieli że to są wytyczne plusa a nie cyfrowego polsatu a oni za plusa nie odpowiadają.
ALE TO JESZCZE NIE KONIEC !!!!
Jak podpisywaliśmy umowę na internet, zapewniali nas, że w naszej okolicy będzie prędkość internetu 100 Mb/s, a w praktyce było 18.
W międzyczasie (jak walczyliśmy z telefonem) zablokowali nam internet „bez limitu” po wykorzystaniu 25 GB z pakietu . Dzisiaj dali nam odpowiedź, że za dużo używaliśmy i nam mogą zgodnie z paragrafem regulaminu nr jakistam nam go ograniczyć do prędkości 0,2 Mb/s. Dziś nie mamy ani telefonu ani internetu, nie możemy rozwiązać umowy pod groźbą kary. Zostaliśmy oszukani, uziemieni, uwiązani łańcuchem do firmy płacimy a nie mamy nic.
BYLIŚMY ICH KLIENTAMI NA TELEWIZJĘ 10 LAT, A TERAZ TAK NAM ODPŁACAJĄ.
Soloż jest widocznie bardzo zdesperowany skoro oszukuje ludzi w ten sposób. My się nie poddamy! Rozwiążemy wszystkie umowy i nie dostana od nas ani grosza. ANI GROSZA!! Choćbym miała chodzic po sądach. Dość okradania bezkarnie ludzi w tym kraju/

by Dominika on 6 października 2014 at 17:50. Odpowiedz #

jeszcze po miesiącu wyłączyli nam bez zdania racji pakiet HBO który miał być w promocji na 3 miesiące – tak na marginesie – nawet na takiej bzdurze sie muszą szmacić.

by Dominika on 6 października 2014 at 17:52. Odpowiedz #

Mnie zrobili też w .uja 10 lat jetem klientem ale nigdy więcej z nimi nic nie podpisze koniec kropka

by Lezzek on 25 listopada 2014 at 17:51. Odpowiedz #

Potwierdzam wszystkie negatywne komentarze. Generalnie założenia usługi smart dom są rewelacyjne, ale… Niestety gdzieś w umowie są różne zapisy o terminie przyznawania zniżek – najpierw jest, że przez cały okres umowy, dalej gdzieś napisane jest, że maksymalnie od trzeciego pełnego okresu rozliczeniowego. Oczywiście stosują się do tego drugiego zapisu, a konsultanci nie wspominają o takim „szczególe”.
Umowa zawarta telefonicznie z możliwością odstąpienia, w domu dokładnie przez nas przeczytana, a jednak daliśmy się nabrać. Trzeba być chyba prawnikiem żeby to ogarnąć.
Źle naliczają kolejność rabatów, oczywiście na niekorzyść klienta. Internet jako drugi miał być i ten droższy, tv tańsza jako trzecia, a i tak policzyli na odwrót. Niby reklamacja przyjęta na usługi telefon i internet, ale nie wiem do końca jak to rozliczają, bo faktury i faktury korygujące są tak nieczytelne, że w końcu nie wiem. I okazuje się właśnie, że finalnie przyznali rabat 50% na internet w fakturach korygujących, ale już tv mam nagle płatną całą kwotę 49,90 nie wiadomo dlaczego. Powinna być 1 zł, i po zalogowaniu się do icok też widnieje to jako trzecia usługa smart dom, ale jest kwota bez rabatu. W poprzednim miesiącu rabat był naliczony, co prawda źle, ale był, a teraz pełna cena? I co, znów reklamacja? Tym razem do CP.
Bo NAJGORSZE jest to, że dzwoniąc do Plusa nie dowiemy się nic na temat telewizji CP w Smart dom i na odwrót. Właściwie nie ma jakiegoś działu zajmującego się Smart Domem, tylko jest takie odsyłanie od jednych do drugich i rezultaty właśnie widzę. W Plusie chyba ogarnęli reklamację, co się jeszcze okaże, a w CP to nie wiem o co chodzi.
Już w ogóle mieliśmy zrezygnować z Plusa, gdyby nie ten internet LTE bez limitu, bo oszukali już kilka razy, naciągnęli, chociaż może było to też niedoinformowanie przez sprzedawcę, ale widocznie taki mają sposób na zawieranie umów. Później powiedzą, że przecież jest taki zapis w umowie i nie masz podstaw do reklamacji. Pomijając Smart dom – naciągnęli oboje starszych rodziców na jakieś gó.wniane telefony warte 200 zł i długie umowy dodatkowo z większym zobowiązaniem! na telewizję też na 29 miesięcy.
A teraz my daliśmy się zrobić w balona mimo, iż przeanalizowaliśmy wszystko, przeczytaliśmy umowy, konsultant dzwonił chyba ze 4 razy bo musieliśmy każdą ofertę przemyśleć. I dodatkowo nie jesteśmy nowymi klientami, tylko kilka ładnych lat w sieci z różnymi umowami.
Jedyne, na co nie mogę narzekać, to ten nielimitowany internet LTE, który się świetnie sprawuje. Ale Smart Dom to jedna wielka pomyłka bez wsparcia operatorów.

by Aga on 7 października 2014 at 10:12. Odpowiedz #

Tak jak pírzecie. Nikt o niczym nie informowaj przy podpisaniu umowy. Rachunki kosmiczne i nikt nie wie dlaczego. Na biuro dodzwonic rie níe da rady a salon nie wie dlaczego. Banda zlodzieji

by Przemysłam on 8 października 2014 at 21:14. Odpowiedz #

klamcy i naciagacze.mialam miec druga umowe 50% rabatu e smartdom.umowa podpisana poczym okazuje sie ze normalny abonamet za internet +oplata aktywayjna klamcy!!!!!!!!!!!!!!!

by kinga on 10 października 2014 at 16:08. Odpowiedz #

Witam Ja również dałem się nabrać na tę promocje Telewizje POLSAT w kwocie 59,90 zł mam od kilku lat więc z korzystałem z okazji i podpisałem w salonie PLUSA umowę na internet LTE w kwocie 99,90 zł (rabat 50% to 49,95) Pani zaproponowała mi karte sim z numerem za 1 zl (umowa jest na 59,99) Powiedziano mi w salonie że promocja wejdzie w życie najpóźniej z trzecią fakturą Pierwsza faktura za telefon z aktywacją to 117 zł a internet 133 zl Druga faktura za telefon to 53 zł a internet 99,90 zł przyszła też i trzecia faktura za telefon 51 zł i za internet 89 zł Po dochodzeniu które przeprowadziłem dowiedziałem się od pana z infolinii że nie podpisałem zgody na przesyłanie danych między POLKOMTELEM a POLSATEM Natychmiast po rozmowie pojechałem do salonu PLUSA i przedstawiłem im całą sytuację Pani stwierdziła że to z automatu jest robione i jeśli chcę podsiać zgodę to ona mi ją wydrukuje Teraz czekam na rozpatrzenie reklamacji którą w dniu dzisiejszym złożyłem TO NAPRAWDĘ ZŁODZIEJE UWAŻAJCIE !!!!!!!

by Krzysztof on 13 października 2014 at 21:12. Odpowiedz #

Jedno wielkie oszustwo. Poszłam do salonu plusa zeby znieic sobie telefon przejsc na aobonament i wziąść nowy apatar) poniewaz posiadam Cyfrowy Polsat wziełam umowe ze sobą zey sprawdzić czy się Łapę. Pan dokładnie sprawdził tą umowe i powiedzial ze oczywiście nie ma zadnego problemu ( abonament 49,90 z multirum ). Podpisalam umowe ze bede płacila 25 zł abonamentu i 25 zł rat za telefon czyli w sumie 50 zł. wszystko podpisane pieknie tylko czekac na fakture. Przyszla oczywiscie tylko ze na niej się okazało ze zamiast 25 zl abonamentu mam płacic 50 zł…. zadzwoniłam na infolinie, przyjeli moją reklamacje( ale przy okazji sie dowiedziałam ze nie ma cyfrowego polsatu) fajnie prawada????, czekałam miesiąć na odpowiedz oczywiście musiałam zapłacić tą fakture,. Przyszło pismo ze reklamacja rozpatrzona negatywnie bo nie mam dobrych pakietów………. teraz wysłali mnie do KOLESIA z ktorym podpisywalam umowe zeby on się wytłumaczył…. jutro ide ale podejrzewam ze skuli ogonek przeprosi ze coś zle sprawdził a ja bede jak głupia PŁACIŁA!!!!!!! MASAKRA!!!!!!!

by paula on 23 października 2014 at 16:43. Odpowiedz #

Witam ja również zostałem oszukiwany słuchajcie trzeba zgłosić do uokik . Można złożyć pozew sądowy podaje maila medbochniak@gmail.com piszczie do mnie jak się uzbiera troche osób to złożymy pozew.

by Łukasz on 12 listopada 2014 at 18:51. Odpowiedz #

Jak dostaniecie negatywną odpowiedż piszczie medbochniak@gmail.com złożymy pozew zbiorowy . Jak również trzeba złożyć skargę do uokik.

by Łukasz on 12 listopada 2014 at 18:56. Odpowiedz #

Witam,ja jak wyżej!Też oszukany…Właśnie czekam na rozpatrzenie (30 dni!!!!!!!) kolejnej reklamacji.Jeśli nie,to idę do urzędu ochrony konsumenta,MAM DOSYC!!!!!

by Krzysiek on 14 listopada 2014 at 17:53. Odpowiedz #

Plus wali w .uja tez miałem problemy i w plusie mimo mnóstwa telefonów i maili nie mogłem nic załatwić ale w polsacie po jednym telefonie wszystko odkręcili za siebie i za plusa tyle że podpisałem umowy po rozmowie z konsultantem i po wystąpieniu problemów z naliczaniem zażądałem płyty z nagraniami rozmów z konsultantem który namówił mnie do podpisania tychże umów. Mamy do tego prawo a wszystkie rozmowy są rejestrowane. teraz mam tak jak być powinno.

by Edward on 28 listopada 2014 at 17:13. Odpowiedz #

O dobrze ze tu zajrzalem, mam internel LTE bez Limitów 25Gb ale z lejkiem 😀 czyli limitem predkosci a plusowi chodzi o to ze nie ma limitu sciagnietych danych 😀 😀 😀 . No nic ale tak sobie pomyslalem ze moze wezme TV jeszcze i za 1zl dadza abonament na telefon ale jak czytam wasze komentarz to sie wyleczylem z tego pomyslu 😀 😀 😀 odradzam plusa i cyfrowy polsat a szczegolnie usugle LTE bez limitu broncie sie od tego jak tylko mozecie.

by Oscylot on 14 stycznia 2015 at 22:52. Odpowiedz #

Plus i Cyfrowy Polsat to banda złodziei .Mnie też naciągneli. Złożyłem oficjalna reklamację . Jak negatywnie
rozpatrzą to udam się do rzecznika praw konsumenta
Tak powinni zrobić wszyscy oszukani.
A dalej to paragraf 286 i 289 k.k. tj. wyłudzanie.
nie popuszczę ani na ćwierć kroku.
poza tym chamska obsługa w Biurze Obsługi Klienta w CP

by Władek on 11 września 2015 at 14:02. Odpowiedz #

Mnie też oszukali mam TV w CP drugą umową jest LTE w CP -50% i to gra ( oczywiście od drugiej faktury), ale telefon w tym k… plusie za 1zł to już k… nie! Wszystko tak jak miało być termin, wysokość abonamentu.A tu już k… trzecia faktura 100% + jakieś pakieciki, które zostały zaraz po aktywacji SIM dezaktywowane. Teraz po reklamacji pakieciki skorygowane ale tylko za jeden miesiąc! A rabatu smartdom trzecie za złotówkę ni chu k…! Wymyślili sobie że abon z plus na tel jako trzeci(za 1zł) to tylko jedna specjalna taryfa i dwie na mixa. K… i że ja sie nie łapie bo mam jakąś taryfe na odległość zamawianą.(a jak k… mam zamówić przez internet bez umowy na odległość?k…). NO I ODRZUCA MI Z TEGO TYTUŁU REKLAMACJE. A k… kilkukrotnie było zapewniane przez infolinie plusa, na ich stronie na tym zasr czacie, no i na stronie jak byk k… …ZAMÓWIENIE MOŻNA ZŁOŻYĆ przez infolinie, przez internet, albo w punkcie. I NIE MA szczególnego abonamentu, który oto tylko jedyny musi być!
CZY JEST KTOS JESZCZE PODOBNIE OSZUKANY PRZEZ TEGO PLUSA?
CZY POSZEDŁ JUZ POZEW ZBIOROWY?

by Oszukany on 25 czerwca 2015 at 10:31. Odpowiedz #

Ja rowniez oszukana. Jak przyszła mi dziś faktura to myślałam że mnie trafi. Z tym pozwem zbiorowym to dobry pomysł

by Honorata on 24 lipca 2015 at 14:19. Odpowiedz #

Trzeba bardzo starannie pilnować wszelkie umowy w ramach smart dom.Jak tylko mogą to próbują oszukać.
Na pierwszej fakturze odrazu pakują opłaty bez żadnych zniżek za rozpoczęty okres rozliczeniowy i następny, bo niby mają takie prawo.Ale konkretny paragraf mówi ,żę rabat zostanie uwzględniony najpóżniej w drugim okresie rozliczeniowym.Czyli nie muszą odrazu wystawiać fakturę bez rabatu.Liczą na to, żę nie wszyscy się zorientują i kasa
płynie. A póżniej mówią ,że fortuny robią sie same!!!!!

by kazimierz on 30 lipca 2015 at 11:55. Odpowiedz #

moja przygoda z plusem- Ponad 10 letni klient, kilka numerów i internet. Na jednym numerze kończyła się umowa, zadzwonił konsultant i zaproponował abonament 50% taniej i telefon za 3 zł. Trochę sceptycznie do tego podeszłam, ale dobra niech będzie 5 gb internetu w smartfonie będzie ok. Przyszła paczka z telefonem i umową, i czytam i nie widzę rabatu 50% na umowie, więc dzwonie do Plusa o co chodzi, a konsultant mnie informuje,że rabat będzie po 2 m-cach i rabat będzie utrzymany pod warunkiem przedłużenia umowy na internetu na niezmienionych warunkach ( ja obecnie słono płacę za internet i czekam na zakończenie tej niewygodnej dla mnie umowy) wiec jak się o tym wszystkim dowiedziałam, na następny dzień telefon już był spakowany do oddania z oświadczeniem o odstąpieniu od nowej umowy.

by kajj on 18 sierpnia 2015 at 22:05. Odpowiedz #

Wypowiedziałam internet, dzisiaj zadzwonił konsultant informuje,ze anuluje mi karę za przedwczesne zerwanie umowy i zniży opłatę za internet ( 15 GB) do 10 zł. teraz płacę 129 zł. proponuje umowę bezokresową- jakoś tak to ujął. Dodam,ze obecnie został mi jeszcze jeden numer telefonu w Plusie ( który niedługo będę przenosić) Czy ktoś z Państwa wie o co tu chodzi.

by kajj on 18 sierpnia 2015 at 22:15. Odpowiedz #

Nie polecam operatora Plus. Oszustwa, krętactwa i wyłudzanie pieniędzy. Nie stosują się do podpisanych umów, stosują pułapki w regulaminach powiększające kwotę rachunku. Płacę za telefon i internet 190 zł i przeklinam dzień w którym podpisałem umowę z tą złodziejską firmą!

by Janusz on 8 grudnia 2015 at 11:31. Odpowiedz #

na str CP wybralem abonament 89,90/50% jesli masz tel w plusie fajnie za min59,90– MAM /CZYLI powinno byc 44,95 WSZYSTO OK ale na ich stronie widnieje nie wiadomo czemu do zaplaty 99,90 ? przyznany rabat SMART DOM- 20 zl do zapl 79,90 ? to chyba nie 50% //po wplacie 44,95 sms o braku reszty kwoty ?// konsultant w placowce CP jak i rozmowa tel nic nie reaguja udaja tumanow systemu !!!
NIE DAJCIE SIE WROBIC!!!!
TNK – POWINNI SIE OD MLODZSZYCH UCZYC JAK POZYSKAC KLIENTA …..

by jan on 8 lutego 2016 at 00:21. Odpowiedz #

No cóż widzę tutaj same negatywne opinie muszę was wszystkich rozczarować fakt że co do telefonu na abonament za 1 zł myślałem że dałem się nabrać kupiłem jako nowy numer ,do abonamentu doliczono halogranie i 10 zł na stacjonarne z tym się zgodze bo nie dezaktywowałem faktura niby od drugiego okresu złożyłem reklamację zapłaciłem drugą fakturę ,reklamacja przyjęli i teraz mam nadpłatę ok 50 zł a faktury przychodzą na 1 zł które są potrącane z nadpłaty nie muszę się martwić o terminowe opłaty

by marian on 16 października 2016 at 19:14. Odpowiedz #

Zostaw komentarz

Wymagane.

Wymagany. Nie publikowany.

Jeżeli posiadasz.